Ne Dilersen Olduran Dua

0
28

Ne dilersen olduran dua ile alakalı irfan sahibi olan kişilerin bizlere bildirdiği birbirinden farklı iki husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki dilek dualarına mutlaka Allah katında yanıt verildiği ikincisi ise dilek dualarının saf niyet ve iyi bir kalp ile edildiği zaman yüzde yüz kabul edildiği şeklindedir. İşte bu nedenle günümüzde ne dilerseniz olduran dua ve benzeri dua çeşitleri pek çok kişi tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Kendisine edilen dualara Allah’ın cevap vermesi ile kabul etmesinin birbirinden ayrı iki kavram olduğu söylenebilmektedir. Allah’ü Teala kendisine edilen her duaya mutlaka her zaman yanıt vermektedir ancak her zaman kullarının kendisinden istediği şeyleri onlara birebir vermemektedir. Zira Allah’ın hikmeti bunu gerektirmektedir. Bunun için de yapılması gereken tek şey gerçekten temiz niyetler ile Allah’a dua etmek ve onun istenen dilekleri kabul etmesini beklemektir. Ancak elbette ki bu aşamada en doğru duanın tercihi de oldukça önemlidir. İşte bu aşamada devreye ne dilersen olduran dua girmektedir.

Ne Dilersen Olduran Dua ve Etkisi

Ne dilerseniz olduran dua, bugün pek çok kişinin merak ettiği dua türleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu duanın nasıl okunabileceğini öğrenmek isteyenlere ise birkaç bilgiden söz edilebilir. Buna göre ne dilerseniz olduran dua, Esma-ül Hüsna duası olarak da bilinmektedir. Bu duanın etkili olabilmesi için okunduktan sonra tekrar başa dönülmesi ve toplamda 3 defa okunması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bir dileğin kabul olması ve Yüce Allah tarafından yerine getirilmesi için dua etme aşamalarında Hz. Muhammed (S.A.S.)’i de vesile etmek gerekmektedir. Zira vesile edilmesi halinde ne dilerseniz olduran duanın etkileri tam anlamı ile görülmeye başlanabilmektedir.

Ne Dilersen Olduran Dua ve İslamdaki Yeri

Ne dilerseniz olduran dua ve manevi uygulamaların Kuran-ı Kerim’de de önemli bir yeri bulunmaktadır. İnsanın gücünün yetmediği zamanlarda, ihtiyaçlarını giderebilmek ya da kendi gücü ile erişemediği isteklerini yerine getirebilmek için okuyabileceği ne dilerseniz olduran dualar, Allah’ın kudreti ile hayalleri gerçeğe dönüştürebilmektedir.

Kuran-ı Kerim’de geçen bir hadise göre de ne dilerseniz olduran duayı okumak, iyi kalpli kimselerin dualarının hızlı bir şekilde kabul olmasına imkan vermektedir. Yine aynı hadise göre bu dua ile edilen dilekleri gerçekleştirmek için Allah’ü Teala’nın görevli olan bir meleği vardır ve söz konusu melek, ne dilerseniz kabul olduran duayı söyleyen kişiyi takip etmeye başlamaktadır. Takip edilen kişinin gerçekten saf niyetli ve iyi düşünceli olduğuna karar vermesi halinde ise Allah’ü Teala’ya bunu bildirerek ne dilersen olduran dua ve manevi uygulamasının kabul olmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here